جغرافیا

محلات قدیمی لارستان / محله قنبربیگی

محلات قدیمی لارستان / محله قنبربیگی

شخصات عمومی پرسش‌شونده: یعقوب(صمد) کامجو
جنسیت:        مرد                زن
سن:1/4/1341
شغل: دبیر واستاد دانشگاه وعضو شورای اسلامی شهر لار
محل سکونت: لارستان
با تشکر از همکاری صمیمانه شما؛
لطفا در راستای پیشبرد اهداف مطالعات در موضوع بازآفرینی مفهوم محله در شهر ایرانی با رویکرد توسعه میان‌افزا و بهسازی بافت‌های تاریخی به‌خصوص شهر لار، به سوالات زیر پاسخ دهید.
امید است نتایج به‌دست آمده از این پژوهش در جهت حفظ و احیا هویت محلات شهر لار استفاده گردد.
 
 

2 ساعت 00:30:48
 

آشنایی با روستای بریز لارستان

آشنایی با روستای بریز لارستان

«شاردن» یکی از جهانگردان فرانسوی  در کتابی که از او نقل شده درباره ی بریز چنین میگوید:

1 3 ساعت 21:42:32
 

رُمزَه ( باغچه نخل )

رُمزَه ( باغچه نخل )

صمد(یعقوب) کامجو: ارزش درخت نخل در پیشینیان را ببینید که برای این درخت که به منزله عمه آدم است چقدر اهمیت قائل می شدند .. موزیری فردی که رمزه را درست می کرده است چقدر باید زحمت بکشد که باغچه ای به این بزرگی درست کند واقعا طاقت فرسااست . 

3 2 ساعت 21:22:18
 

شهری لرزید وشهر نو پدید آمد!

شهری لرزید وشهر نو پدید آمد!

صمد(یعقوب) کامجو: روز چهارم اردیبهشت ۱۳۳۹ شمسی زلزله ی ویران کننده ای شهر لاررا لرزاند تلفات این حادثه شوم به هزارنفررسید وتعدادزیادی از خانه های مردم به کلی ویران گردیدوتعدادی از محلات با خاک یکسان شد .جمعیت شیرو خورشید به محض دریافت گزارش حادثه برای رساندن کمک های اولیه پیشقدم می شود گویی همان روز جشنی بوده است

3 2 ساعت 21:16:44
 

چِل پَسینی۴۰pasini/ زبان لاری واژگان چِل پَسینی

چِل پَسینی۴۰pasini/ زبان لاری واژگان چِل پَسینی

در لارستان هوا در برج تیر ومرداد بسیار گرم است. صبح که از خواب بلندشدیم بویی به مشام می رسیداز بباجی«مشهدی  مَش کریم» سئوال کردیم این بوی چیست؟ می گوید بوی نم! هوا هم شرجی* است به ابر های بزرگ که معمولا طرف شمال شرقی لار نمایان است اشاره می کند و این جمله به زبان می آورد چُوک* ازِ تای! منظورت چیست؟ در جواب می گوید هوا شرجی است وآسمون چُلَک اوژبسه* امروز بعد از ظهر اول بادَ غَل*، برق وغرشت*، بَرو همراه با پِریش* و در بعضی مواقع تغرگ وبعدُش بیخ کَلَه کَلَه می آید. 

3 2 ساعت 20:59:15
 

لار تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه

لار تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه

مجله اینترنتی برترین ها در مطلبی شهرهای عجیب ایران را معرفی کرد. این سایت از ورامین به عنوان شهر  بی دخانیات، از پاوه به عنوان شهر بی چراغ قرمز، جلفا شهر بی گورستان، لار شهر بدون کوچه و تبریز شهر بی گدا نام برد. در زیر مطلب این مجله اینترنتی در مورد لار می آید.

3 2 ساعت 19:59:29